Anna Krajewska

e-mail: akraj@amu.edu.pl

Biogram

Prof. zw. dr hab., założycielka i wieloletnia kierownik Zakładu Estetyki Literackiej Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od stycznia 2023 roku profesor senior. Inicjatorka i redaktor naczelna czasopisma teoretycznoliterackiego „Przestrzenie Teorii” wydawanego od 2002 roku we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redaktor naukowa serii Biblioteka Przestrzeni Teorii. Przez dwie kadencje (1999–2005) pełniła funkcję prodziekan do spraw nauki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, była także członkiem Rady Wydawniczej Wydawnictwa Naukowego UAM. W latach 2011-2016 pełniła funkcję kierownik specjalności estetyka literacka i performatywna  na studiach magisterskich filologii polskiej IFP UAM. Zajmuje się literaturoznawstwem, zwłaszcza teorią dramatu, estetyką literacką i performatywną. Autorka koncepcji dramatycznej teorii literatury. Autorka licznych prac poświęconych teorii i estetyce współczesnego dramatu, w tym książek: Komedia polska dwudziestolecia międzywojennego. Tradycjonaliści i nowatorzy (Wrocław 1989 – wyd. I, Poznań 2004 – wyd. II), Dramat i teatr absurdu w Polsce (Poznań 1996), Dramat współczesny. Teoria i interpretacja (Poznań 2005), Dramatyczna teoria literatury (Poznań 2009). W przygotowaniu książka Splątany świat.

Spis najważniejszych publikacji

Książki

1. Komedia polska dwudziestolecia międzywojennego. Tradycjonaliści i nowatorzy, Wiedza o Kulturze, Wrocław 1989, ss. 180.
    2. Dramat i teatr absurdu w Polsce, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1996, ss. 275.
    3. Komedia polska dwudziestolecia międzywojennego. Tradycjonaliści i nowatorzy, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2004, ss. 255.
      Wydanie drugie, poprawione.
    4. Dramat współczesny. Teoria i interpretacja, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2005, ss. 246.
    5. Dramatyczna teoria literatury, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2009, ss. 230.
    6. Dramatyczność i dialogowość w kulturze, red. Anna Krajewska, Danuta Ulicka, Piotr Dobrowolski, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2010, ss. 552.